Digitalizácia nám nepomôže

Autor: Juraj Štubniak | 31.5.2018 o 9:24 | (upravené 31.5.2018 o 10:18) Karma článku: 10,14 | Prečítané:  4186x

Koľko miliónov eur sa nalialo do digitalizácie štátnej správy a samospráv, len to naše digitálne koryto sa viac podobá na cedníku z ktorého sa eurá valia rýchlejšie ako pribúdajú.

Pred časom som si vzdychol v blogu o tom, že napriek technickému pokroku a stále výkonnejšej výpočtovej technike je myslenie úradníkov a aj všetkých zodpovedných, ako z doby kamennej. Viem, že tento blog neprinesie nič objavné, slúži len na odpustenie pary.

Je asi zbytočné, pýtať sa nášho pána premiéra, čo robil, keď mal pod palcom digitalizáciu štátnej správy. Obávam sa, že to ani on netuší. To, čo by sa dalo s istou mierou presnosti zistiť je, koľko nás to stálo a potom empiricky vyhodnotiť, aký efekt nám to prinieslo.

Koľko tento panský rozmar stál nás všetkých viem úplne presne - veľmi veľa. A čo priniesol? To si musíme zodpovedať každý sám, na základe svojich skúseností. Napríklad viem, že ak potrebujete k niečomu výpis z registra trestov pri vybavovaní na MV SR, tak ho nemusíte doložiť, lebo oni si to prelustrujú sami. To iba, aby sme Kaliňákovi stále len nenadávali. Na MSSR ho však potrebujete doložiť v printovej forme. Ako by to nebol tiež štátny orgán. 

Za posledný týždeň som mal hneď dve skúsenosti:

prvá:

Bol som na Stavebnom úrade v mojej milovanej mestskej časti podať oznámenie, že idem rekonštruovať plot medzi mojou a susedovou záhradou. K ohláške, ktorá bola naplnená všetkými informáciami som musel doložiť List vlastníctva a kópiu katastrálnej mapy v printe. Načo? Veď som to stiahol z webu tak, ako to môže urobiť úradník. Kde skončilo vyhlásenie niektorého z našich čelných, že žiaden orgán nemá právo odo mňa žiadať doklady, ktoré má sám k dispozícii?

druhá:

Sociálna poisťovňa vyžaduje, aby jej bolo ohlásená zmena trvalého pobytu. Akoby nestačilo spraviť ohlášku na Miestnom úrade a na polícii si vybehať nový OP( to by vydalo na ďalší blog, ako sme museli 86 ročného otca po porážke dotrepať na vozíku na políciu...). Nerozumiem, prečo po tejto tortúre sa to musí ešte PÍSOMNE! v PRINTOVEJ forme oznamovať sociálnej poisťovni. To nemôže spraviť polícia automaticky? Asi by som toho veľa chcel. Nedá sa to oznámiť mailom, ani prostredníctvom elektronickej pobočky, musí sa to napísať na papier ako v minulom tisícročí a priniesť osobne alebo poslať doporučenou poštou na ústredie, kde zrejme s tým kúria?

Pán generálny riaditeľ Ing. Ľubomír Vážny - to vážne chcete šéfovať svojmu stredovekému amsáblu na úrovni podateľní a papierových registratúr? Teraz? Veď sa už píše rok 2018, už dokonca aj daňový úrad prešiel na elektronické podanie.

Najzaujímavejšie na celej veci je, že keď som sa nalogoval na otcove konto vo VŠZP s tým, že sa pokúsim o zmenu trvalej adresy, tak som neveril vlastným očiam:

Nová adresa už bola uvedená. A bez môjho pričinenia.

Pýtam sa, ako je to možné, že zdravotná poisťovňa tento údaj mala automaticky a sociálna ho nemala a ešte šikanovala občana, že akou formou jej to má oznámiť. Nie je to dôvod na výmenu vedenia sociálnej poisťovne z dôvodu jej absolútnej neschopnosti?

Mám pocit, že to nebude v technike, ale v ľuďoch. Ak ich neprinútime robiť veci na úrovni doby, tak nám žiadni Estónci nepomôžu!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Zavreté divadlá, koncerty, galérie. Ako prežijú umelci

Kultúra sa zastavila, umelci vymýšľajú náhradu.


Už ste čítali?