Koniec nevoľníctva u nás?

Autor: Juraj Štubniak | 13.12.2017 o 18:07 | Karma článku: 10,18 | Prečítané:  12156x

Štát sme my! A my sami seba nútime robiť veci, nad ktorými rozum stojí. A kto je na vine? No predsa my! Alebo, aby to bolo presné, nami volení zástupci. Teda opäť len a len MY!

Nechcem vyplakávať nad byrokraciou, s ktorou každodenne na nás útočia naši blížni prezlečení za úradníkov, politikov, policajtov, sudcov.....  ostatné si doplňte sami. Niekedy títo vyššie menovaní dotiahnu svoju povinnosť až ad absurdum, ako o tom píše MUDr. Xavier Crement, môj obľúbený a často citovaný urológ a spisovateľ.

Je december a chcel by som byť aktuálny a dotknúť sa témy, ktorá sa už pretriasa veľmi dlho na rôznych úrovniach a to dokonca aj na tých najvyšších. Naši predkovia hrdlačili na svojich pánov od svitu do mrku, ešte aj cirkvi museli obvádzať desiatok a mám pocit, že od stredoveku sa až tak veľmi nezmenilo. Možno len právo prvej noci, ale to má svoje opodstatnenie, lebo nepoškvrnené panny do manželstva vstupujú už len v ojedinelých, štatisticky nevýznamných prípadoch. Ak sa pozrieme na celú škálu daní, odvodov, poplatkov a vynútených úkonov a platieb smerujúcich do pokladne nenažraného štátu, tak mi nevdojak zaznie v diaľke pesnička od skupiny Lucie s chytľavým refrénom: „Středověk neskončil, středověk trvá...“

 

 

O čom to stále točím? No o nútených prácach, ktoré musia vykonávať majitelia nehnuteľností s priľahlými obecnými chodníkmi a to hlavne v zime. A pritom v našej ústave v článku 18, odstavec (1) sa píše:

 

NIKOHO NEMOŽNO POSLAŤ NA NÚTENÉ PRÁCE ALEBO NÚTENÉ SLUŽBY

 

Tak ako to je? Je ústava najvyšší zákon štátu? Karta, ktorá sa nedá prebiť? Alebo len zdrap akéhosi "pergamenu" uloženého v ohyzdnej budove na hradnom kopci. Vzhľadom na skutočnosť, že sa jej znenie dá podľa "spoločenskej zákazky" meniť, prikláňam sa k tej druhej možnosti. Hoci vyššieuvedený článok je stále v platnosti,  nález Ústavného súdu hovorí o niečom úplne odlišnom. Je uspokojujúce vedieť, že máme dosadených vykladačov ústavy, ktorí nám ju vyložia podľa kohosi objednávky. Pritom, ak by sme len nazreli za rieku Moravu, asi onemieme prekvapením, že naši starší bratia sa so snehovým nevoľníctvom z dôb úprimného budovania socializmu vyporiadali už roku 2009. A to majú ešte neprezlečených komunistov priamo v parlamente!

Tento gordický uzol musí už raz a pre večné časy rozseknúť parlament.  Síce nejaké minulé pokusy evidujeme, ale bohužiaľ len neúspešné. Médiá sa tomuto otrokárskemu fenoménu sporadicky venujú, ale bez systematického a symergického tlaku sa zodpovední nemajú dôvod rozkývať. Mestá a obce namiesto toho, aby tlačili na právnu úpravu zodpovedajúcu dobe v ktorej žijeme, radšej prijímajú VZN a pokutujú na základne zmyselných predpisov. Vážení, rozumný parazit nechá svojho hostiteľa aspoň prežiť, ale vy? Prečo svojim nevoľníkom nedáte daňovú úľavu, alebo ich aspoň nejako pro-forma neodškodníte?. Nemyslíte, že dohoda s nedobrovoľnými odhŕňačmi je lepšia ako vynútené otrokárstvo?

Ja chápem, že zimná údržba je náročná a nedá sa byť súčasne všade. Ale kto pokutuje cestárov – profesionálov za neodhrnuté cesty, magistrát a obce za neporiadok a zlý stav chodníkov? Pred zákonom sme si všetci podľa ústavy rovní. Presne podľa tej istej ústavy, ktorú som tu spomínal. Aj vy cítite tie istoty?

Na záver niečo pozitívne - blikajúca osamelá led dióda na konci dlhého tunela. Na samom okraji Európskej galaxie svitá nádej, že sa konečne vymaníme zo stredoveku. Naše ministerstvo dopravy, okrem raketovej výstavby diaľnic, chystá aj zmenu cestného zákona, ktorý by mal tento nezmysel riešiť. Je to síce zatiaľ v štádiu Columbovej ženy, ale nechajme sa prekvapiť.

 

 

vrakuncan.blogspot.com

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Zavreté divadlá, koncerty, galérie. Ako prežijú umelci

Kultúra sa zastavila, umelci vymýšľajú náhradu.


Už ste čítali?