Investori za Dunaj!

Autor: Juraj Štubniak | 22.9.2016 o 8:18 | Karma článku: 7,84 | Prečítané:  3201x

Len tak zľahka som sa zamyslel, ako by to u nás vyzeralo, ak by sme nemali investorov. Domácich ale hlavne tých zahraničných. Slovensko by bolo zaostalou agrárnou krajinou, tak ako po stáročia predtým.

Že preháňam?

Tak si šktnite  značky Tesco, Lidl, Billa, ale aj KIA, VW, Peugeot a mnoho ďalších. Správne namietate, že tí zahraniční sem prišli, lebo im naše vlády podliezali rôznymi stimulmi zo zdrojov, ktoré vyždímali z domácich podnikateľov. Nepopieram. Ale aj tak by to bolo so zamestnanosťou o dosť horšie, hlavne v niektorých okresoch. Slovensko muselo niečo robiť, aby sme mohli zaceliť rany, ktoré nám uštedrila Havlova politika lásky likvidovaním slovenských fabrík a iné bolesti, ktoré nám pripravilo nespravodlivé rozdelenie republiky.

Ale dostávam sa v toku myšlienok inde kde som chcel. Tak naspäť.

PODNIKATEĽ – INVESTOR

Stále ho potrebujeme ako soľ. Niektorí ostávajú, iných už prestalo baviť stále sa naťahovať so štátnou mocou. Niekedy mám pocit, že si orgány štátnej moci platíme len na to, aby nám „spríjemňovali“ život. Kto chce čo len trochu efektívne podnikať nemôže sledovať neustále sa meniacu spleť nariadení, príkazov a poplatkov. Tak platí, poplatky aj pokuty. Trestáme podnikateľov a živnostníkov, že nás živia. Dokedy?

Jedným zo skvelých vylepšení svetlých zajtrajškov sa javí „Poplatok za rozvoj“, ktorý som trochu prepieral v predchádzajúcom blogu. O chvíľu má začať platiť, tak je najvyšší čas sa na neho pozrieť aj zo strany toho, kto v skutočnosti dáva chlieb svojim zamestnancom – podnikateľovi. Podnikateľ  na Slovensku je už naozaj unavený platením vysokých daní, brutálnych odvodov za zamestnancov a vydržiavaním si teamu, ktorý bude neustále striehnuť, čo tí experti v parlamente zas vymyslia, aby nás udržali v strehu. Do toho príde ešte tento poplatok. Myslím, že dosť firiem začne presúvať svoje aktivity inam, už ich tu neudržíme len tým, že robíme skoro najlacnejšie v EU. Čo ušetrí na ľuďoch o to ho oberie štátny aparát.

Ako komunálny politik sa jednej strane teším ak prídu do rozpočtu našej mestskej časti nejaké peniaze naviac. Ale na základe tohto zákona, ktorý je od začiatku po koniec zlý a nedorobený si myslím, že nič nepríde. Skôr naopak. Peniaze sa podarí vytĺcť len z chudáka, ktorý býva v paneláku, ktorý idú zatepľovať, alebo z toho, čo sa na celý život hypotekárne zadĺži, aby mal vlastné bývanie. Žiadnych developerov týmto zákonom nevytrestáte, zaplatia to obyčajní ľudia. Čiže jedná sa o ďalšiu feudálnu daň na ktorú je slovenský parobok už stáročia zvyknutý. Preto ďakujem – neprosím.

A zahraničné podnikateľské subjekty odídu tam, kde budú pre nich pripravené normálnejšie podmienky, ich u nás nič nedrží, len kladný cash-flow.

Toto sú tie vaše istoty, páni zo SMERu?

Veď aj vám je to už dávno jasné, že znenie zákona je zmätočné, nedorobené a nejednoznačné. Zas to budete lepiť nejakými novelami? Len zato, aby tandem CHOMA/RAŠI boli spokojní? Zákony sa nerobia technikou COPY/PASTE, treba ich adaptovať na domáce podmienky. Základná myšlienka na ktorej tento zákon stojí, je nie je zlá, len jej treba dať šancu dozrieť v štandardnom legislatívnom procese s pripomienkami odborníkov, ktorí parlament štandardne nenavštevujú.

 

TAK ZNOVU A PORIADNE!

 

 

 

Autor je nezávislý poslanec v miestnej časti Bratislava – Vrakuňa

 

vrakuncan.blogspot.com

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?