Čo je na tom zábavné?

Autor: Juraj Štubniak | 30.12.2015 o 18:42 | Karma článku: 10,91 | Prečítané:  7778x

Určite ste sa stretli s termínom zábavná pyrotechnika. Pýtam sa: pre koho, okrem ziskuchtivých predajcov je tento spôsob oslavy zábavný?

Trochu som pátral na webe a priznám sa, nebolo sa veľmi o čo oprieť. Pokiaľ „zábavný pyrotechnik“ nie je Číňan, ktorý má ospravedlnenie v tradícii, tak sú to len puberťáci, muži, ktorí v puberte zamrzli, alebo inak utlačovaní jedinci, ktorí si potrebujú svoje sebavedomie pozdvihnúť nejakým tým buchnutím. Možno manželia, ktorí si doma nemôžu buchnúť do stola, lebo by riskovali preplesk mokrým vechťom medzi oči.

Bohužiaľ veľa krát vidíme pri odpaľovaní takejto zábavy oteckov v mladšom a strednom veku, ktorí svoje počínanie odôvodňujú tým, že robia radosť svojim deťom.

Toto má byť tá radosť?

Nevedomky (ako inak) učia svoje ratolesti plytkej zábave, ktorá okrem toho, že to buchne, im nič nedá. A to teraz nehovorím o nejakých mentálnych ziskoch. Neskôr sa možno niektorí s plačom čudujú, že ich náctiletému synáčikovi utrhlo pár prstov. Pritom netušia, že vinní sú vlastne oni sami. Podobne ako pani Lenka v jednej FB diskusii ani ja necítim nejakú účasť s tými, ktorým sa to stane. Pre mňa sú to len ďalší kandidáti na Darwinovu cenu a jediné o čo sa zaujímam, či neublížili niekomu nevinnému. A uráža ma ak ich liečba je hradená zdravotnou poisťovňou a čerpajú nebodaj ešte nemocenskú.

Ale nie o páchateľoch som chcel písať, ale o obetiach. Stále je veľa ľudí, ktorí prehliadajú fakt, že niekomu efekty tzv. zábavnej pyrotechniky môžu aj niekomu vadiť. Myslím, že týchto ľudí nestále pribúda, len majú všetci jednu zásadnú slabinu. Sú slušní a rozumní, preto sa do konfliktu s mentálne menej vybavenými občanmi nepúšťajú.

Hlavnými obeťami sú však zvieratá. Tento rok som zaznamenal viaceré iniciatívy, ktoré nabádali oslavujúcich, aby boli tolerantní k okoliu. Myslím, že aj tento rok to bude márne. Preto všetkým používateľom tzv. zábavnej pyrotechniky ponúkam jediný správny a všetkými rozumnými ľuďmi akceptovaný návod na jej používanie. Prevzal som ho z fanpage „Bůh stvořil veterinu, aby udržovala psa zdravého a člověka na mizině“.

Prosím všetkých, ktorí majú aspoň trochu empatie, nepoužívajte tzv. zábavnú pyrotechniku ani na Silvestra ani nikdy inokedy. Niektoré samosprávy ako sú napríklad Vysoké Tatry tento druh „oslavy“ jednoducho zakázali. Škoda, že primátor Bratislavy nebol aj v tomto smere osvietený podobne ako pri „výhodnom predaji“ PKO. Viaceré obce majú striktne prostredníctvom VZN uvedené, kedy a kde sa pyrotechnika môže používať. Ale nezaznamenal som, že by Mestská polícia za porušenie takéhoto VZN dala niekomu pokutu. Ale skúste na chvíľu zaparkovať a zbehnúť si na poštu....  škoda reči.

Riešenie?

Je jednoduché. Zakázať! Veď aj konope je zakázané, napriek jeho nesporným liečebným účinkom, zakázané je aj prekročenie povolenej rýchlosti, zakázané je zanechávať odpad na verejných priestranstvách, atď. Viete koľko je z tej pyrotechniky odpadu, ktorý je porozhadzovaný na metre ďaleko? Zákazov máme veľmi veľa a nereptáme, naučili sme sa s nimi žiť. Tento jeden naviac by ma vážne potešil.

A keď nie zakázať, tak brutálne zdaniť, tak ako to robí štát s pohonnými hmotami, alkoholom, cigaretami .... a vlastne s nami všetkými.

Tu by som ten zmysel videl.

 

http://vrakuncan.blogspot.com

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Harabin si za prezidenta trúfa, no k petícii sa nehlási

Občiansky kandidát na prezidenta potrebuje 15-tisíc podpisov. Bývalý šéf Najvyššieho súdu hovorí, že masovejšia podpora by ho do volieb posmelila.

ŠPORT

Šatan a Ramsay spravili to, na čo ich predchodcovia nemali guráž

Na olympiádu nepôjdu známe mená a ani jeden hráč Slovana. Je to správne?

KOMENTÁRE

Harabin je šašo, nebezpečný bude Kotleba

Kotleba nemá čo prehrať, s hanbou neodíde, môže len oživiť svoj kapitál.


Už ste čítali?